Nissi Valla Kultuurikeskus

Kogupere Kadrisimman

Kadripäeva 25. novembril on peetud nii Martin Lutheri abikaasa Katariina kui ka keisrinna Katariina nimepäevaks. Tegelikult seisab selle päeva taga varakristlik pühak Aleksandria Katariina, kes olevat olnud Armeenia kuninga tütar. Ajaloolisi tõendeid Katariina elust pole ja kultuse aluseks on 6. või 7. sajandist pärit kreekakeelne pühakulugu.

Paljudes Euroopa maades on ühine tava, et naispühakuile pühendatud päevadel on neiud ettevõtlikumad. See iseloomustab ka eestlaste kadrikombestikku.

Kadrkadripäev 2017...ipäev nagu mardipäevgi tähistab talve saabumist ja palju on ühist ka nende kahe päeva kommetes – mõlema juurde kuulub sanditamine ja rohkete laulude saatel andide kogumine, samuti pärastine pidu, kus noored lõbutsevad ja ühiselt kogutud saaki söövad. Rahvasuus armastatakse neid kaht tähtpäeva vastandpaarina võtta: mardipäev on meeste püha, kadripäev on naiste püha, mart põllu kaitsja, kadri karja kaitsja, mardid on mehed, kadrid on naised, mardid on mustad ja koledad, kadrid on valged ja ilusad.

Tartu-Maarjas arvati vanasti nii: Kadripäev on tähtsam kui mardipäev. Käidi ka mõisahärra pool sees. See tuli sellest, et keisrinna Katariinat austati enam, sest ta andis maa. Martin Luther andis aga ainult usu. Katariina oli eestlane.(3)

Allikas:http://www.miksike.ee/docs/lisa/pidu/kadripaev/kadrikombed_mariliistohusaar.htm

 

FacebookTwitterGoogle+EmailJaga sõpradega